3.4 KEkovýchova 0.8 KJezírko 3%Letní kuchyně 0%Naučná stezka 1.6 KKrmení zvířat 1%Solární sprcha 0.7 KOšetřování stromů 1%Ohrada 3 1 3 1 3 1 3 1 3 1 2 2 2 4 4 1 1 2 4 2 2 2 1 1 2

Naučná stezka

Naučná stezka ?Krajina na dlani? je projekt, který budou dělat děti pro děti. Samozřejmě jim v tom budeme pomáhat, nebojte se, nenecháme je provádět výkopové a truhlářské práce. Chceme, aby stezka byla zajímavá především pro ně a do její tvorby je tedy logicky chceme zapojit. Budeme jim pomáhat s celou řadou drobných prací a především se od nich budeme učit, co je zajímá a co má tedy ?Krajina na dlani? ukazovat. Smyslem stezky je ukázat různé typy biotopů, patřících do pestré kulturní krajiny. A samozřejmě tam nesmějí chybět motýli, děti je totiž milují.

Bagrování 0%

Ano, čtete správně, abychom vytvořili přírodní kouty, záhonky nebo třeba přívod vody, budeme muset použít těžkou techniku. Či spíše lehkou techniku – bagřík je to maličký, takže se nebojte, budeme se ke krajině chovat co nejohleduplněji a slibujeme, že do ní už nikdy bagry ani jiné těžké stroje nepustíme.

Cestičky 0%

Tohle budou ony stezky, bez kterých naučná stezka nemůže být stezkou, ale pouze naučnou loukou nebo lesem. Celkem počítáme s cca. 200m stezek, které budou vysypané štěrkem.

Čmeláčí budka 0%

Jedná se o menší budku, umístěnou někde ve stínu, nejlépe tak, aby se do ní nedostali mravenci. Ti by totiž byli pro čmeláčí samičku, kladoucí sem larvy, dost nepříjemnými sousedy. A pak ještě v okolí kvetoucích byliny a doufat, že si nějaká čmeláčice naši budku vybere. Opylování pak půjde jedna báseň!

Hmyzí hotel 0%

Jedná se o zastřešenou hromádku dřeva nebo jiného materiálu, ve kterém jsou různě veliké dírky, kterou budeme vyrábět s dětmi. Různé druhy hmyzu si ho rychle všimnou a začnou se do dírek stěhovat. Proč je to důležité? Mimo jiné kvůli škůdcům – v říši hmyzu existují predátoři, kteří regulují populace jiných druhů – například nádherné slunéčko sedmitečné nelítostně žere mšice – ale to přece znáte ze Sekory, ne?

Informační panely 0%

Text a obrázky na tabule připraví děti. Bude třeba je ještě graficky zpracovat, aby lahodily oku a vytisknout na materiál, který vydrží trochu přírodních podmínek. Větru, dešti poroučet nechceme, a tak se na něj raději připravíme. Panelů bude, stejně jako cedulí, šest.

Ježkovník 0%

Je to místo, většinou budka, kde se bude líbit ježkovi. Musí v ní být sucho, klid, trochu listí a sena. Pořádek si už ježek umí zjednat sám a v ideálním případě využije tento úkryt samička k vrhu mláďat.

Krmítko 0%

Krmítko zná také každý – má význam především v zimě, kdy je krmiva celkově nedostatek. Mimochodem víte, že krmítka a budky se musí dávat dost vysoko na to, aby na ně nemohla kočka? Ptáčci se je jinak rozhodnou z bezpečnostních důvodů ignorovat nebo se z ní naopak stane krmítko pro kočky.

Lavičky 0%

U každého zastavení bude lavička, ze dvou kulánkových nohou a podélným kmenem, jako sedadlem.

Osivo bylin a trav 0%

Pestrý luční ekosystém rostlin vzniká pomalu, v krajině po dlouhodobém chemickém obhospodařovávání chybí spousta druhů rostlin. Naštěstí existuje řešení – speciální směs osiva ?pestrá louka?, kterou budeme pořizovat od Planta naturalis. Jde o směs desítek bylin a travin, které se stanou rájem motýlů a dalšího hmyzu.

Ptačí budky 0%

Ptačí budky nemusíme představovat, budou dvě a vyrobíme je z dutých kmenů. Jestli se nebojím, že nám snědí hmyz z hotelu? Inu věříme, že při dostatečné pestrosti se vše optimálně vyváží.

Sazenice bylin 0%

Kromě pestré louky chceme mít také určité konkrétní byliny. Každá sazenice stojí cca 150Kč, ale některé jsou i levnější. Proto nám pomůže i padesátikoruna neboli jeden Tolar.

Sazenice keřů 0%

Keře jsou dražší, než byliny. Je to proto, že jsou větší. Pardon, to byl vtip. Ve skutečnosti jsou náročnější na dopravu, výsadbu a ochranu. Jeden stojí zhruba 300Kč neboli 6 Tolarů.

Tabule 0%

Celkem šest zastavení, každé s malinko jinou, umělecky vyvedenou dřevěnou tabulí, na které budou připevněny informační materiály.

Terénní práce 0%

Až budeme mít dobagrováno, zasazeno a všechen materiál na místě, bude před námi ještě spousta drobných, dokončovacích prací, například úpravy záhonů a podobně. Ty už ale budeme dělat ručně.

Tůňka 0%

Voda je v přírodě to nejdůležitější a neobejde se bez ní ani ?Krajina na dlani?. Vybudujeme ji tam, kde by ji dřív nebo později vytvořila přirozená skladba půdy a ráz krajiny. Bude třeba ji vyhloubit, dát do ní fólii, zasypat pískem a kačírkem, což jsou vlastně oblázky. Určitě z ní budou mít stejnou radost rostliny, zvířata i návštěvníci.

Vodní rostliny 0%

V tůňce budou samozřejmě vodní rostliny. Jen správná směs vodních rostlin zabrání tomu, aby se ve vodě hromadily nečistoty a nežádoucí mikroorganismy, jako jsou například sinice. Tůňka tak bude vyžadovat daleko méně údržby.

Zavřít
Mapa webu