3.4 KEkovýchova 0.8 KJezírko 3%Letní kuchyně 0%Naučná stezka 1.6 KKrmení zvířat 1%Solární sprcha 0.7 KOšetřování stromů 1%Ohrada 3 1 3 1 3 1 3 1 3 1 2 2 2 4 4 1 1 2 4 2 2 2 1 1 2

Solární sprcha

V létě a vlastně kdykoli svítí pořádně sluníčko, chceme využívat jeho energii k ohřevu vody v solární sprše. A celá bude jen na energii slunce, gravitace, ohně a lidí. Voda přiteče samospádem z lesní studánky a naplní podzemní nádrž. Z té se ručně vypumpuje do černé ohřívací nádrže na střeše nebo do nádrže na studenou vodu pod střechou. Voda z obou nádrží pak samospádem poteče do koupelny, kde se bude míchat. Za špatného počasí budeme ohřívat vodu v tzv. lázeňském válci. Odpad pak půjde do kořenové čističky. Stavba samotná bude mít  hrázděnou konstrukci a zelenou střechu. Bude v ní i toaleta, samozřejmě kompostovací.

Černá střešní hadice poslední: h.chorvathova 4%

Hadice, vedoucí vodu po střeše, bude samozřejmě černá, stejně jako nádrž na teplou vodu. Voda se tak při průtoku skrz ní ještě více ohřeje.

Hlína na střechu poslední: Gabriela B. 2%

Ono se řekne hlína, tu si přece můžu nabrat, kde chci. Není to tak jednoduché. Manipulace s ní není žádná legrace. Na střeše jí totiž bude několik tun!

Hliněná výplň stěn, 1. část poslední: Gabriela B. 1%

Jedná se o typický stavební materiál této oblasti. Hrázděná konstrukce se vyplní loučemi (naštípanými kusy dřeva), které se omotají slaměnými povřísly. Na ty se z obou stran nahází hlína smíchaná s pískem, vodou a nakrácenou slámou – řezankou. Nakonec se vše uhladí jemnou hliněnou omítkou.

Hliněná výplň stěn, 2. část 0%

Jedná se o typický stavební materiál této oblasti. Hrázděná konstrukce se vyplní loučemi (naštípanými kusy dřeva), které se omotají slaměnými povřísly. Na ty se z obou stran nahází hlína smíchaná s pískem, vodou a nakrácenou slámou – řezankou. Nakonec se vše uhladí jemnou hliněnou omítkou.

Hrázděná konstrukce, 1. část poslední: Veronika S. 1%

Hrubou stavbu bude tvořit především tesařská konstrukce z dřevěných trámů. Výplň bude hliněná, takže stavba bude mít vzhled typický pro tuto oblast.

Hrázděná konstrukce, 2. část 0%

Hrubou stavbu bude tvořit především tesařská konstrukce z dřevěných trámů. Výplň bude hliněná, takže stavba bude mít vzhled typický pro tuto oblast.

Izolační vrstva střechy 0%

Fólie z plastu, ale nikoli PVC, to nejde recyklovat. Bude izolovat vnitřek stavby proti vodě. Izolace musí být důkladná, protože na střeše bude hlína a v ní rostlinky.

Kompostovací záchod 0%

Kompostovací záchod – geniální vynález starý již 70 let – je zařízení které ze stolice vytváří kompost. Moč je oddělená a odvádí se přímo do kořenové čističky (záchod má dva otvory) a proto je možné stolici bez zápachu a zdravotních rizik skladovat v kompostéru. Po určité době se z ní vytvoří kompost, který se použije v zemědělství.

Lázeňský válec 0%

Že nevíte o co jde? Je to v podstatě bojler, který se používal před tím, než byl zaveden plyn a elektřina. Vlastně taková kamna s kotlem. Během chladných dnů bez slunce se bude voda ohřívat zde.

Nádrž na studenou vodu 0%

Voda z ní bude sloužit jako příměs do horké vody z druhé nádrže. Ze zjevných důvodů nemusí, dokonce nesmí být na střeše – nádrž na studenou vodu se naopak musí před sluníčkem schovat, stejně jako například točené pivo na letní terásce.

Nádrž na teplou vodu 0%

Tato nádrž bude umístěna na střeše a natřena černou barvou. Ta, jak známo pohlcuje nejvíce světla a tedy sluneční energie. Voda se tak během slunného dne (a ty nejsou jen v létě) ohřeje na příjemnou teplotu.

Odpadové potrubí 0%

Potrubí, které vede vodu ke kořenové čističce. Na mytí používáme pouze biologicky rozložitelné látky, se kterými si (podobně jako s dalšími nečistotami) hravě poradí speciální směs bahenních rostlin a bakterií na jejich kořenech. Vodu tak vracíme do přírody bez nežádoucích chemikálií, které v běžných pracích a čistících prostředcích jsou.

Okna 0%

Tři okna, každé otevřené jiným směrem. Všechny je bude  vyrábět a zasazovat truhlář přímo na místě.

Pisoár a umyvadlo 0%

Vybavení záchodu se neomezuje jen na samotný kompostér. Pisoár i umyvadlo budou mít vývod přímo do kořenové čističky.

Podzemní nádrž 0%

Hlavní nádrž, do které poteče voda ze studánky. Bude se zde skladovat, dokud někdo nepřijde a nenapumpuje si ji do nádrže na teplou a studenou vodu. Díky rozcestnému ventilu se budou plnit obě nádrže stejně.

Ruční pumpa 0%

Ruční pumpa s jejíž pomocí se dostane voda do nádrží na studenou a teplou. Výhoda: po osprchování budete čistí, ale před ním si ještě zacvičíte.

Samospádný vodovod 0%

Tímto, více než 100m vodovodem poteče voda samospádem z lesní studánky. Trubku zakopeme do metrové hloubky, aby v zimě nezamrzla.

Sprcha a vana 0%

Zde se bude míchat teplá a studená voda, buď ve vaně, nebo přímo ve sprše. Asi nečekáte, že bychom používali pákové baterie, budeme používat ty, které znali naši předkové už před sto lety.

Sukulenty 0%

Zelená střecha bude porostlá několika desítkami suchomilných sukulentů. Střecha bude mít na sobě jen tenkou vrstvu hlíny, která snadno vyschne. Sukulentům to ale vadit nebude.

Tesařská konstrukce střechy 0%

Atypická střecha kruhové konstrukce musí unést hlínu a rostlinky, které v ní porostou.

Trubky 0%

Celý systém vyžaduje několik metrů trubek a instalatérské práce. Je to poměrně složitý systém plovákových ventilů a přepadů, který zajistí, že se nám budou obě nádrže doplňovat stejnoměrně. Systém také zabraňuje přeplnění nádrží.

Vnější dveře 0%

Pevné dřevěné dveře do předsíňky. Dělat je bude truhlář přímo na místě.

Vnitřní dveře 0%

Vnitřní dveře, kterými se bude vstupovat na záchod a do koupelny. Budou sloužit jako ochrana před společensky nežádoucími situacemi – tím, že vám někdo vejde na záchod nebo do sprchy :-)

Základy 0%

Základy solární sprchy musí něco vydržet. Jsou z kamenného zdiva a mají kruhový tvar o průměru 3,4 metru

Zavřít
Mapa webu